Tuğba Üstündağ
Founder at Smality & Android Software Instructor

Akıllı telefonların hızla yaygınlaştığı ve mobil uygulama geliştirme pazarında ciddi bir rekabetin içinde 2008 yılından bu yana teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek mobil platformlarda (IOS, Android) özel uygulamalar üreten, aynı zamanda Iot yazılım (App,hardware layer),Embedded linux çözümleri ve PCB(çok katlı) kart çizimi üretebilen Smality Mobile Software adlı yazılım ekibinin kurucusuyum.

Diğer bir yandan da Ibb Ismek'de Android Yazılım eğitmenliği yapmaktayım ve Android alanında yapmış olduğum çalışmaları, yeni başlayan geliştiricilere yardımcı olmak amacıyla makaleleştirip, kendi bloğum ve Turkcell Geleceği Yazanlar platformu üzerinden yayınlamaktayım.

İş Deneyimleri
Smality Mobile Software
Founder

Mobil platformlarda (IOS, Android) özel uygulamalar üreten, aynı zamanda Iot yazılım (App,hardware layer),Embedded linux çözümleri ve PCB(çok katlı) kart çizimi üretebilen Smality Mobile Software adlı yazılım ekibinin kurucusuyum.

01.2013-08.2013

Medianova
Yazılım Geliştirme Uzmanı

Türkiye’nin lider servis sağlayıcısı Medianova, günlük 1,5 milyar işlem yönetimi yapmaktadır. Hem B2B hem de B2C iş ilişkilerini kapsayan yenilikçi vizyonu ile çalışmalarını yürütmektedir. Medianova konusunda uzman çalışanları ile streaming çözümleri ve bulut platformları hakkındaki bilgi birikimleri ile ; audio streaming, encoding, veri depolama (online storage), ön belleğe alma (caching) ve streaming hizmetleri vermektedir. Bulunduğum projelerin bazıları , http://cdn.medianova.com, http://vestel.mncdn.com, http://analytics.medianova.com ve http://tbbtv.mncdn.com Vestel.mncdn.com , Vestel firmasının çalışanları için oluşturduğu eğitim ve yönetim platformudur. Cdn.medianova.com projesi aralarında Turkcell, Ttnet,Fizy,Fem Dershanesi,Vodafone ve Ntv firmalarının bulunduğu yüzlerce firmaya audio streaming hizmeti ve streaming server yönetim hizmeti sunuyor. Tbbtv.mncdn.com(Türkiye Belediyeler Birliği) ,Belediyelere ait video ses(TV) yayınlarının yönetildiği platformdur. Analytics.medianova.com Medianova firması, bünyesinde bulundurduğu müşteri ve hizmetlerini bu panelde yönetiyor ve raporlamasını yapıyor.

02.2011-09.2012

Vişne Ajans
Web Yazılım Uzmanı

Başta istanbulgercegi.com/arsiv olmak üzere istanbul’un ilçelerine ve bazı illere ait haber portallarının yazılması. Vişne ajansın sitesi www.visneajans.com, www.istanbulbilimvesiyasetplatformu.com sitesi ve www.hmbilisim.com gibi sitelerin yazılımlarının gerçeklenmesi.Bu projelerden farklı olarak birde CodeIgniter Framework’unu kullanarak bir E-ticaret Web projesi yazdım

08.2009-01.2011

Sinaps İletişim
Web Master

Statik ve dinamik web siteleri yapmaktayım.Hale hazırda çalışır dururmda olan web sitelerinde gerekli günceleme işlemlerini yaparak müşterilen ihitiyaçlarını karşılamaktayım.Şirkette yaptığım site güncellemelerinin adresleri: www.neurotulgar.com, www.reklametre.com.tr, www.yabaedebiyat.com, www.hrantdink.org, www.anadolukultur.com, www.sinapsiletisim.com. Proje olarak www.erlerdenetim.com sitesini yaptım ve php dilinde haber sitesi yazdım.

07.2008 - 09.2008

3T Bilşim Teknolojileri
Yazılım Stajyeri

Stajım sırasında Visual Basic .NET 2005 programı ile veritabanı işlemleri yapan bir projede görevlendirildim.

Eğitim Bilgileri

07.2005-06.2008

Bahçeşehir Üniversitesi
Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama(İngilizce)

06.2004

Şehremini Lisesi
Fen Bölmü
Sertifika Bilgileri

Eylül 2015

İleri Düzey Mobil Sızma Testi
Octosec

İleri seviye, Android ve iOS cihazlar için sızma testleri anlatılan eğitimdi.Bu eğitimin sertifikasını başarıyla almaya hak kazandım.

Android 401
Turkcell Akademi

Android 401 sertifikası; ileri düzey Android bilgisinin sınanması sonucunda verilen bir belgedir.Sertifikayı %90 başarıyla almayı hak kazandım. Bu belgeye https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/kisi/tugbaustundag/belge/android-401 linkinden ulaşabilirsiniz

Android 301
Turkcell Akademi

Android üzerine yapılmış olan egitim üzerine girilen sınavda kazanılmıs bir belgedir Bu belge https://www.gelecegiyazanlar.org/kisi/tugbaustundag/belge/android-301 linkinden ulaşabilirsiniz.

SOME Uygulama ve Farkındalık Eğitimi
UITSEC Security Technologies Group
Seminerler ve Kurslar

01.07.2014-01.10.2014(51 Saat)

Dijibil / Kerim Fırat
Android Programlama Eğitimi

Android Programlama Eğitiminde ,Android programlamayla alakalı temel ve ileri düzey eğitimler aldım .

Örnek projeler olarak; widget,database uygulamaları ve web servis uygulamaları geliştirdik

01.01.2014-20.06.2014(80 Saat)

Dijibil / Kerim Fırat
Java 8 Programlama Dil Eğitimi

Java teknolojileri olan; JavaSE(Standart Edition) ve JavaEE(Enterprise Edition) ‘ı detaylıca öğretmeyi amaçlayan bir eğitimdi.

Örnek projeler ,bir dosya içinde arama,listeleme,değiştirme ve dosyayı kopyalama yer degiştirme gibi bircok uygulama yaptık

20.12.2008-27.09.2009(400 Saat)

Network Academy
Web & Grafik Tasarım

Kursta Adobe Photoshop CS4,Adobe Illustrator CS4,Freehand, Adobe Flash CS3, Adobe Fireworks CS4,Adobe Dreamweaver CS4 programlarını ve XHtml, CSS, Php,Mysql öğrendim.27.09.2009 tarihinde de başarılı bir şekilde bu konudaki eğitimim tamamladım.

Android Yazılım Projelerim
Github'da Bulunan Android Projelerim

GPS ile En Yakın Noktaları Bulma,Android Uygulamalarıyla MongoDB Veritabanı Kullanma,Custom Views ile Listview Oluşturma vb. bir çok Android hakkında yazdığım makalelerin projeleri Github depolarımda bulunmaktadır.

Link: https://github.com/tugbaustundag?tab=repositories

 

Android Hashtags Cool Uygulaması

Hashtags Cool, insanların sosyal medya hesaplarında daha fazla takipçilere sahip olmak ve paylaşımlarının beğenilmesi için, hızlıca hashtag’leri bulma, oluşturma ve paylaşım sağlayan uygulamadır.

Uygulamada Android teknolojisi olarak, Tabhost, Fragment, Sqlite veritabanı işlemleri, harici Sql veritabanını projeye yükleme, Custom Listview kullandım.

Proje link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tugbaustundag.hashtagscool

 

Android Mesajlaşma Uygulaması

Push Notification, BroadcastReceiver, SQLite Veritabanı, Mysql Veritabanı, Php Programlama ve RESTful Web Servisi ile Post ve Get İşlemleri konularını birlikte kullanarak yaptığım Android Mesajlaşma uygulamasıdır.

Grup içindeki kullanıcılar,yönetim tarafından verilen şifreler ile uygulamaya giriş yaptıktan sonra, kendi aralarında birbirlerine mesaj göndermesi ve sisteme gelen mesajların ,bu kullanıcılara Push Notification metodlarıyla bildirim olarak gösterilmesidir.Grup içindeki kullanıcılar ,eğer isterlerse, şifreleri ile giriş yaparak, mesajlaşma geçmişlerine bakma imkanlarıda bulunmaktadır. BroadcastReceiver sayesinde ,uygulama kapalı dahi olsa, gönderilen mesajlar kullanıcıya bildirim ile gösterilmektedir.

Uygulama makale şeklinde anlatımını, http://tugbaustundag.com/broadcastreceiver-ve-restful-web-servisi-ile-mesajlasma-uygulamasi adresinden ulaşabilirsiniz.

Proje link: https://github.com/tugbaustundag/MesajlasmaUygulamasi

 

Hadis-i Şerif Widget Android Uygulaması

Dini bir kaynak olan Hadis’lere ulaşılabilecek Android Uygulama. Uygulama; Widget, RESTful Webservice, Database İşlemleri ve Servis Programlama gibi bölümlerden oluşuyor. Hazırlanan Restful Webservice Hadis verilerini sunucudan çekip, Widget arayüzünde gösteriyor. Bunun haricinde, her gün otomatik yeni bir Hadis’in yayınlanması için, Android tarafında çalışan bir servis yazılarak RESTful Webservice’ten o güne ait Hadis çekiliyor.

Proje link: http://goo.gl/0UO92O

 

Web Yazılım Projelerim

Teknoloji olarak,Mysql veritabanı, Php programlama dili ve  CodeIgniter Framework’ u kullanarak yazılan bir projelerdir

Proje linkleri:

o    http://wingtsunturkey.com

o    http://www.ntsr.com.tr

o    http://boatshow.com.tr

o    http://www.zebra-team.com

Gönüllü Çalışmalar

Nisan 2016

Women Techmakers Kocaeli (Google Developer Group) - Konuşmacı

Android Thread ve AsyncTask sunumum ile Women Techmakers Kocaeli’ de eğitim verdim.Sunumda, Android Thread ve Multi-Thread yapısı nedir? Android Thread hakkında uygulamalı örnek ile kod tarafını açıkladım. Android AsyncTask yapısının mantığını anlatım.Son olarak, Android AsyncTask hakkında uygulamalı örnek ile kod tarafını açıkladığım bir sunum yapmış oldum.

Mart 2016

İstanbul Coders - Konuşmacı

Bahçeşehir Üniversitesi’nde 31 Mart 2016 tarihinde Android Uygulama Bileşenleri İçerik Sağlayıcılar konusu hakkında eğitim verdim.

Eğitim video linki: https://www.youtube.com/watch?v=spQj8DNPCKY

Sunum slaytı: http://www.slideshare.net/Tubastnda/android-uygulama-bileenleri-erik-salayclar

5.3.2016

Women Techmakers Eskişehir (Google Developer Group) - Konuşmacı

Women Techmakers Eskişehir adlı topluluk da  “Android Uygulama Bileşenleri – İçerik Sağlayıcılar” konusu hakkında sunum yaptım. Sunumumda, Android uygulamalarını oluşturmak için kullandığımız bileşenlerini genel olarak anlattım. Android uygulama bileşenlerinden olan İçerik Sağlayıcılar (Content Provider) hakkında ayrıntılı bilgi verdim. Son olarak ise İçerik Sağlayıcılar hakkında uygulamalı örnek bir proje göstererek sunumumu tamamladım.

22.10.2015

İstanbul Coders - Konuşmacı

İstanbul Coders adlı toplulukda “Material Design ile Android Design Support Library Kullanımı” konusu hakkında sunum yaptım. Material Design konusunun içerdiği Android 5.1.1 sürümüyle gelen Android Design Support Library kullanarak çok basit bir şekilde, android projeye farklı animasyonlar ve arayüzler oluşturmayı anlatığım bir sunumdu.

Geleceği Yazanlar Turkcell’de Blogger

Android programlama hakkında  https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr  web sitesinde makaleler yazmaktayım.

Link: https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/blog/yazar/tugbaustundag

Kadın Yazılımcı'da Blogger

Android programlama hakkında  http://www.kadinyazilimci.com  web sitesinde makaleler yazmaktayım.

Link : http://www.kadinyazilimci.com/author/tugbau/

Referanslar

Trident Electronics - Proje Lideri

Kerim Fırat

Tel : 05439728313 E-Posta : kerimfirat@gmail.com

Medianova -Yazılım Geliştirme Yöneticisi/Yönetmeni

Burak Güder

Tel : 05423098617

E-Posta:mn.burak.guder@medianova.com

Sinaps İletişim - Müdür

Özgür Yavuz

Tel : 0212 251 91 50

E-Posta : ozguryavuz@sinapsiletisim.com

3T Bilişim Teknolojileri - Yazılım Mühendisi

Umut Tuzkaya

Tel : 0212 694 19 99

E-Posta : umut.tuzkaya@3tbilisim.com

Yetenekler

Android (Mobil Uygulama Geliştirme)
Java Programlama Dili
SQLite Veritabanı
PHP Programlama Dili
Mysql
Xhtml
JavaScript
C Programlama Dili