BroadcastReceiver ve RESTful Web Servisi ile Mesajlaşma Uygulaması

Hepimiz günlük hayatımızda arkadaşlarımıza, ailemize, sevdiklerimize mesaj atıyoruz öyle değil mi?Bu olayı,ben de günlük hayatımda çok sık kullanıyorum ve sizin de kullandığınızı tahmin ediyorum. İşte size mesajlaşma servisini keyifli bir hale getirdiğimi düşündüğüm ve keyif alarak oluşturduğum projemden bahsetmek istiyorum.

Şimdi gelin hep birlikte neler yazmışım bir göz atalım ne dersiniz?

Push Notification, BroadcastReceiver, SQLite Veritabanı,Mysql Veritabanı, Php Programlama ve RESTful Web Servisi ile Post ve Get İşlemleri konularını birlikte kullanarak keyifle yazdığım projemin detayları aşağıdaki gibidir.

Projenin İçeriği

Sizlerin hayatını kolaştırmak için oluşturduğum projemden bahsetmeye başlıyorum.
Grup içindeki kullanıcılar,yönetim tarafından verilen şifreler ile uygulamaya giriş yaptıktan sonra, kendi aralarında birbirlerine mesaj göndermesi ve sisteme gelen mesajların ,bu kullanıcılara Push Notification metodlarıyla bildirim olarak gösterilmesidir.Grup içindeki kullanıcılar ,eğer isterlerse, şifreleri ile giriş yaparak, mesajlaşma geçmişlerine bakma imkanlarıda bulunmaktadır.
BroadcastReceiver sayesinde ,uygulama kapalı dahi olsa, gönderilen mesajlar kullanıcıya bildirim ile gösterilmektedir. Projenin örnek resimleri:
passwordlogin_sendMessagebildirimmesajlist

Proje uygulayabilmek için atılması gereken adımlar şu şekildedir:
1- Android cihazda ,SQLite veritabanı oluşturmak
2- Android programlamada Push Notification, BroadcastReceiver ve RESTful Web Servisi ile Post ve Get İşlemlerinin yapılması
3- Sunucu tarafında veritabanı(Mysql) oluşturmak
4- Php programlama dili ile mysql ile veritabanına bağlanarak,mesajların girilmesi ve mesajların çekilmesi

İlk olarak olarak, Android arayüzleri için xml kodlarımızı hazırlayalım.

Kullanıcı giriş için şifre formu bulunan activity_main.xml kodları :
[php]


Kategori Genel, Makalelerim
Etiketler